Olympiáda Secret Garden

Olympijský double pro Švýcary ve finále skicrossu mužů

RegezFivaRidzikFinalSX

Ryan Regez vede na OH trati v Secret Graden před Alexem Fivou a Sergeyem Ridzikem
AP Photo/Gregory Bull

Krásné finále dnešního skicrossu přálo nejvíce Švýcarům. Ryan Regez se chopil vedení brzy po startu a na technické trati téměř jistým průběhem vyhrál.
Jeho týmový kolega, 36letý Alex Fiva, skončil se stříbrnou medailí a ruský jezdec Sergey Ridzik urval bronz.
Regez aktuálně určitě patřil k favoritům, neboť mimo jiné vyhrál poslední 2 závody SP(celkem má již 6 vítězství v SP v historii).
Alex Fiva celkově je jistě úspěšnější (Mistr světa 2021, 3 x ZOH ), ovšem jeho poslední výsledky nebyly tak přesvědčivé. Jeho 2. místo je nejen pro něj určitě příjemným a velkým překvapením.
Třetí Rus Sergey Ridzik obecně mezi favority nepatřil, ale na této trati vyhrál podzimní generálku. Takže se s ním také muselo počítat. Je to navíc pro něj druhá medaile ze ZOH (3.místo 2018). Naopak zklamáním je určitě umístění Kanaďanů. 6. místo vítěze poslední olympiády Brady Lemana stejně jako 9.místo loňského vítěze celkového Světového poháru Reece Howdena je určitě daleko za očekáváním.
Smolná čtvrtá pozice pro Švéda Mobaerga je určitě dobrým umístěním, stejně jako skvělé páté místo pro stále se lepšícího Itala Deromedise. O něm určitě ještě uslyšíme.

Jako dítě si Regez vždy myslel, že jeho budoucnost je v alpském lyžování, přesněji ve sjezdu. Když to nevyšlo, začal se učit jako konstruktér, než objevil skicross. V tom našel zalíbení...
Jeho pohodovou povahu známe nejen ze světových závodů, ale také z našich : Dolní Morava EC 2019

Ryan Regeze známe dobře také z našich závodů, kde v roce 2019 vyhrál Evropský pohár na Dolní Moravě.

GoldRegez, AP Photo/Gregory Bull
PodiumMenSX
PodiumMenSX

Švýcarský úspěch není samozřejmě náhoda, ale dlouhodobá práce od pionýrských dob lyžování a skicrossu až po dnešek. Za celým týmem stojí trenérská spolupráce Ralpha Pfaeffliho, prvního olympijského vítěze v historii Michaela Schmidta dnes v roli asistenta a dalších trenérů. Využívají svých dlouhodobých zkušeností a úspěchů.
"Dnešní úspěch je obrovskou satisfakcí za jejich dlouholetou houževnatou práci na všech úrovních přípravy. Při gratulaci k jejich dnešnímu úspěchu byli opravdu úspěchem velice dojati."
Potvrdil nám svými slovy Vladimír Augusta dlouholetý trenér a manažer Czech skicross teamu.
"Takto upřímně šťastný byl Ralph naposledy před 12 lety. Jeho radost mu samozřejmě přeje každý, kdo jej zná", řekl Augusta po jejich rozhovoru.
"Mají skvělé podmínky, nejen ty horské, umí jich využít ve prospěch týmu. Roste tím u nich jak vnitřní konkurence, tak týmový duch. To jim může aktuálně téměř celý sportovní svět závidět".

Olympijský závod žen ovládla drtivě Sandra Naslund

FinalWomen
FinalWomen

Dojezd finálové jízdy žen

Závod žen vyhrála letos suverénní Švédka Sandra Naslund.
Bylo to pro ní konečně odměna za skvělé a přesvsvědčivé výsledky nejen v této sezóně. Z olympijského pohledu je to také náprava hořkého 4.místa z poslední olympiády, kde všichni a zejména Švédové, od ní čekali medaili.
Druhá dojela Kaďanka Marielle Thompson.
 Kdo jí zná, ví, že zná jen přední umístění. Doplnila si fantastickou statistiku 25ti vítězství ve Světovém poháru, Mistryně světa 2019. A z pohledu olympijského - vyhrála své první ZOH v Soči. Za 4 roky po zranění kolene se vrátila na první závod sezóny 2018 - olympijský. Odjela svou první jízdu celé sezóny..... a vyhrála hned kvalifikaci. Poté ale v první jízdě závodu v rozjižďkách upadla (skončila tedy 17.). Takže i z tohoto pohledu si zpravila olympijskou chuť.
Třetí Němka Daniela Meier je překvapení pro všechny, ale hlavně pro ní samotnou. Je to její první medaile z velké akce.
  Dostala se na třetí místo až po napomenutí a výměně pořadí se Švýcarkou Fanny Smith (4.místo). Napomenutí bylo za prohřešek v cílové pasáži, kdy svým bočním úmyslným kontaktem lyží Fanny omezila za sebou jedoucí Němku. Ortel posuzovali čtyři video rozhodčí několik pro závodníky nekonečných minut. Rozhodnutí bylo spravedlivé, ovšem ve finále na ZOH nezvykle tvrdé (žlutá karta a přesun závodníka jako posledního v dané jízdě).
 Fanny Smith byla blízko vyrovnání svému třetímu místu z poslední olympiády a určitě si také myslela výše. Přes svoje úspěchy (Mistryně světa 2013 a 5x  na MS podium) na svoji největší životní medaili tedy zatím stále čeká.

Výhradní zástupce a distributor

logo_Settele
Settele sportsystems
Producer of starting systems for: motocross, BMX and MTB; Parallel and team ski races, snowboardcross, skicross. Official partner of FIS, official supplier of the Olympic Games.
Výrobce startovních systémů pro : motocross, BMX a MTB. Paralelní a týmové lyžařské závody, snowboardcross, skicross. Oficiální partner FIS, oficiální dodavatel olympijských her.